Može i eksploatacija, samo da je na dva kotača

Udruga Sindikat biciklista iz Zagreba prošlog je tjedna obavijestila javnost da je sa Glovom potpisala Sporazum o partnerstvu, kojem je cilj „promocija kulture bicikliranja“ i „podizanja svijesti o važnosti stvaranja sigurnih prometnih uvjeta“.

Potpuno je bizarno da jedna zelena udruga, koja se pritom naziva i „sindikatom“, ulazi u savezništvo s jednim od najvećih eksploatatora u svijetu tzv. „novih oblika rada“. Platforme poput Glova, Wolta ili Ubera svoju poslovnu strategiju temelje upravo na brutalnim radnim uvjetima i negiranju bilo kakvih radničkih prava svojih dostavljača i vozača, između ostalog i prava na sindikaliziranje!

Kakav to sindikat, pa makar bio i samo nominalan, sklapa sporazume s firmom koja je poznate po tome da svojim dostavljačima ne osigurava minimalne satnice, opremu za rad ili plaćeno bolovanje, u slučaju, recimo, nesreće na cesti?

Riječ je klasičnom primjeru tzv. „greenwashinga“ kojim platforme u očima javnosti, deklarativnom promocijom zdravog načina života i odgovornog ponašanja u prometu, nastoje popraviti svoj negativan i antiradnički imidž. Dostavljači diljem svijeta redovno pogibaju na cesti pod kotačima kamiona i automobila zbog suludih brzina u koje ih gura robovanje ritmu aplikacije, a ne nekakav tobožnji manjak „biciklističke kulture“. Organiziraju se prosvjedi, pale Glovo torbe, a dostavljači poručuju da ih „platforme ubijaju“ – ne zato što ih nisu dovoljno senzibilizirali za sigurnu vožnju, nego zato što ih prisiljavaju na suludi tempo rada za sitne pare, a pritom im ne osiguravaju nikakvu zdravstvenu zaštitu.

Bilo kakva ideja da se sigurnost u prometu i biciklistička kultura dostavljača mogu popraviti bez da se prisili platforme da radikalno poboljšaju radne uvjete dostavljača potpuno je iluzorna i ignorantska. Jedino čemu mogu služiti ovakvi šuplji sporazumi je peglanje imidža Glova i sličnih eksploatatora.